to instytucja, która przyjmuje, przechowuje i ujawnia dane przede wszystkim o nierzetelnych dłużnikach, chociaż w coraz większym stopniu gromadzone są też informacje pozytywne tj. o terminowo regulowanych zobowiązaniach. Umieszczenie w BIG stanowi dla nierzetelnego dłużnika dolegliwość, gdyż w przypadku np. ubiegania się o kredyt, dostanie decyzję odmowną lub otrzyma kredyt na znacznie gorszych warunkach.
Od 2010 r. podstawą prawną funkcjonowania BIG-ów jest ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Biura informacji gospodarczej działają pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki.
Każdy z nich działa samodzielnie i prowadzi odrębną listę dłużników. Nie ma między nimi przepływu informacji, są w stosunku do siebie konkurencyjne. Aby skuteczniej zweryfikować rzetelność swojego przyszłego kontrahenta, zaleca się wystąpić z zapytaniem do każdego z BIG-ów. Wierzyciel może zdecydować się dopisać dłużnika do tylko jednego lub kilku BIG-ów jednocześnie. Konsument może dopisać dłużnika tylko wtedy, gdy należność jest stwierdzona tytułem wykonawczym. Przykładem takiego tytułu jest sądowy nakaz zapłaty zaopatrzony w klauzulę wykonalności.
Przedsiębiorca może sprawdzić:
Konsument może sprawdzić:
Kontroluj wszystkie informacje, które pojawiają się na Twój temat w Rejestrze BIG – pobierz Informację Ustawową (raport z BIG) bezpłatnie jeden raz na 6 miesięcy.Co zyskujesz?
Więcej informacji znajdziesz:
Cechą charakterystyczną BIG-ów jest otwartość dla podmiotów bez względu na sektor gospodarki w jakim działają, w przeciwieństwie do BIK lub Bankowego Rejestru, które są zarezerwowane wyłącznie dla instytucji finansowych typu banki, SKOK-i.
Z bazy, którą gromadzi i udostępnia m.in. BIG InfoMonitor mogą korzystać wszyscy – zarówno banki, firmy, instytucje oraz osoby indywidualne. Szczególnie ci ostatni, często nie mają wiedzy lub też nie zdają sobie sprawy jakie korzyści mogą z niej czerpać. W przypadku sprawdzania firm, wystarczy znajomość numeru NIP, aby dowiedzieć się, czy dane przedsiębiorstwo reguluje swoje zobowiązania w terminie. Taka informacja może być ważna, w momencie podejmowania decyzji o zakupie mieszkania, zmianie pracy, a także przy wyborze wycieczki w biurze podróży.
Aby dowiedzieć się czy dana firma lub osoba fizyczna nie boryka się z problemami finansowymi wystarczy pobrać w Biurze Informacji Gospodarczej Raport o Przedsiębiorcy lub Konsumencie. Zawierają one informacje, czy dany podmiot figuruje w Rejestrze Dłużników BIG, na jaką kwotę zalega oraz przez kogo został dopisany.
Są to sposoby, którymi można ułatwić sobie życie w przypadku, gdy przewidujemy czasowe problemy finansowe lub obniżenie naszych dochodów. Ponadto zaletą wcześniejszego podjęcia rozmów jest także utrzymanie dobrej historii kredytowej, co powinno zdecydowanie ułatwić zaciąganie kredytów w przyszłości lub też zaciągać na zdecydowanie dogodniejszych warunkach przeznaczonych dla bardziej wiarygodnych partnerów.
Źródło BIG InfoMonitor oraz Wikipedia